Výpočet nároku na starobní důchod

Otázka:

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na výpočet nároku na starobní důchod. Je mi 55 let a už asi 3 roky jsem na úřadu práce. Jak to se mnou vypadá s důchodem? Děkuju.

Odpověď:

Výpočet nároku na starobní důchod

Přiznám se, že přesně nevím, co myslíte termínem “výpočet nároku na starobní důchod”. Pokud myslíte, kdy dosáhnete důchodového věku, tak ten si můžete spočítat na naší kalkulačce důchodového věku nebo si  ho odvodit z této tabulky důchodového věku (pokud je to pro vás snažší). Dosažení důchodového věku je pouze jednou z podmínek pro vznik nároku na starobní důchod. Musíte získat také potřebnou dobu pojištění.

Informace o nároku na důchod, tj. kolik let pojištění musíte získat, aby vám vznikl nárok na starobní důchod, máme popsány v článku o nároku na starobní důchod. Potřebná doba pojištění pro vznik nároku na starobní důchod při dosažení důchodového věku se postupně prodlužuje až na 35 let – podrobnosti nalezenete ve výše odkazovaném článku o nároku na starobní důchod. Upozorňuji, že evidence na úřadu práce se jako náhradní doba pojištění pro nárok na starobní důchod hodnotí poměrně omezeně. Při dlouhodobé evidenci byste mohla mít problém se splněním podmínky získání potřebné doby pojištění.