Předčasný starobní důchod a přivýdělek

Otázka:

Dobrý den, měl bych na vás dotaz na předčasný starobní důchod a přivýdělek. Je mi 60 let a před půl rokem jsem odešel do předčasného důchodu, protože jsem přišel o práci a na úřadu práce jsem už neměl nárok na podporu. Nyní se mi naskytla možnost přivýdělku. Je možné brát předčasný starobní důchod a k tomu si něco přivydělat? Mám totiž strach, abych o důchod kvůli pár vydělaným korunám nepřišel. Je přivýdělek omezen částkou nebo něčím jiným? Děkuji za odpověď a přeji příjemný den.

Odpověď:

Předčasný starobní důchod a přivýdělek

Možnostem přivýdělku při pobírání předčasného starobního důchodu v době do dosažení důchodového věku se podrobně věnujeme v článku předčasný důchod a práce.

V předčasném důchodu nesmíte vykonávat takovou činnost, která zakládá účast na sociálním pojištění, tj. ze které je (příp. má být) placeno sociální pojištění. Jedná se o tyto činnosti:

  • dohoda o provedení práce do 10.000 Kč/měsíc,
  • dohoda o pracovní činnosti do 2.499 Kč/měsíc,
  • podnikání jako OSVČ do rozhodné částky 64.813 Kč za rok (platí pro rok 2016 – vývoj rozhodné částky naleznete zde) – příjmy po odečtu výdajů.

Pokud výše uvedené částky nepřekročíte, tyto činnosti nezaloží účast na sociálním pojištění a tím pádem mohou být vykonávány současně s pobíráním předčasného důchodu v době do dosažení důchodového věku. V případě, že by došlo k překročení výše uvedených částek, vznikl by přeplatek na vyplacených důchodech v daném období a ty byste byl nucen ČSSZ vrátit. Po dosažení důchodového věku již není výdělečná činnost starobního důchodce nijak omezena.