Hodnocení úřadu práce v době po vzniku nároku na starobní důchod

Otázka:

Dobrý den, v dotazech jsem nenašel odpověď na problém který mě zajímá, proto se obracím s prosbou o zodpovězení na Vás. Půl roku před termínem nároku na starobní důchod dostanu výpověď, budu pobírat podporu z ÚP 11 měsíců, anebo pouze 6 měsíců? Musím jít do důchodu v den nároku na starobní důchod, anebo dobrat podporu, případně její část a pak odejít do důchodu. V době nároku mi bude chybět několik – asi 25 dní, do plného roku (365 dní). Má pozdější odchod o více než tři měsíce vliv na započítání navýšení o 1,5%?
Děkuji za případnou odpověď.

Odpověď:

Hodnocení úřadu práce v době po vzniku nároku na starobní důchod

Občané starší 55 let mají nárok na 11 měsíců podpory v nezaměstnanosti. Dosažení důchodového věku na tomto nic nemění (na rozdíl od přiznání starobního důchodu).

O starobní důchod si tedy ke dni dosažení důchodového věku požádat nemusíte a můžete vybrat celých jedenáct měsíců podpory v nezaměstnanosti. Tato možnost má však význam pouze v případě, že podpora v nezaměstnanosti je vyšší než starobní důchod.

Doba evidence na úřadu práce je tzv. náhradní dobou pojištění, která se žádným způsobem po vzniku nároku na starobní důchod do výpočtu starobního důchodu nehodnotí. Evidencí na úřadu práce po vzniku nároku na starobní důchod, si tedy starobní důchod žádným způsobem nezvýšíte.