O kolik se změní výpočet mého starobního důchodu, když už nic nenajdu, oproti tomu, kdybych pracoval až do nároku na starobní důchod?

Otázka:

Dobrý den,
Je mi 61 let celý život jsem pracoval na HPP. Od r. 1977 do 1986 jsem byl student a od r. 1986 jsem pracoval na HPP s přepočteným průměrným, výdělkem do dnešních dnů cca 33 000 Kč měsíčně. Od 1.5.2020 jsem nezaměstnaný vedený na pracáku a přestože jsem se snažil nějakou práci si najít, už se nepodařilo. Do starobního důchodu mám jít 14.3.2026 a pokud práci nenajdu, tak do té doby chci zůstat na pracáku. Chtěl bych se zeptat o kolik se změní výpočet mého starobního důchodu, když už nic nenajdu, oproti tomu, kdybych pracoval celou dobu až do nároku na starobní důchod?
Děkuju.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

O kolik se změní výpočet mého starobního důchodu, když už nic nenajdu, oproti tomu, kdybych pracoval až do nároku na starobní důchod?

V důsledku dlouhodobě evidence na úřadu práce získáte o tři roky pojištění méně, což ovlivní výši důchodu částkou zhruba 1 000 Kč. Dále vám budou po určitou dobu chybět vyměřovací základy (výdělky) nebo vyloučené doby, což výši důchodu už tolik neovlivní a může jít tak o 200 až 300 Kč.

Jinak dobře zvažte, zda má smysl být takto dlouho na úřadu práce bez nároku na podporu, když byste již mohl pobírat předčasný důchod a to i s ohledem na jeho letošní výhodnost.