Lze současně pobírat podporu v nezaměstnanosti a starobní důchod?

Otázka:

Dobrý den, mám dotaz ohledně starobního důchodu. Jsem žena, odchod do starobního důchodu bych měla mít v srpnu letošního roku. Pobírám částečný invalidní důchod pro 1. stupeň invalidity. Byla jsem zaměstnána a přišla jsem koncem prosince o práci, potom jsem měla odstupné a od března pobírám podporu v nezaměstnanosti, která by měla v mém případě trvat 11 měsíců. Nyní dotaz – mám si požádat o starobní důchod? Je možný souběh podpory v nezaměstnanosti a starobního důchodu ? Nebo si mám požádat o starobní důchod až po vypršení podpory? Prosím poraďte, co by bylo v mém případě nejlepší. Děkuji.

Odpověď:

Lze současně pobírat podporu v nezaměstnanosti a starobní důchod?

Současné pobírání podpory v nezaměstnanosti a starobního důchodu není možné. Ve vašem případě by do úvahy přicházela možnost, že byste si ke dni dosažení důchodového věku o starobní důchod nepožádala, pobírala byste dále invalidní důchod a podporu v nezaměstnanosti a o starobní důchod byste si požádala až ode dne, kdy vám již podpora v nezaměstnanosti nebude náležet.

Zda je takový postup vhodný, záleží především na tom, zda je součet invalidního důchodu a podpory v nezaměstnanosti vyšší, než výše starobního důchodu. To však nedokáži určit, protože k tomu nemám potřebné údaje.