Posunutí data přiznání: Musím provést zpětvzetí důchodového rozhodnutí a zažádat znovu?

Otázka:

Dobrý den.
Dostala jsem vyrozumění o výši důchodu, se kterým nesouhlasím. Nemám tam započteny 2 měsíce zaměstnání po maturitě, kdy mám vedené ještě 2 měsíce prázdnin, ale já jsem nastoupila do práce hned 1.7 !
Další namitka: při sepisování mne upřesnila paní datum nároku na důchod o jeden den. Asi se špatně podívala, protože tento jeden den mi chybí ke čtvrtletí. Odcházím do předčasného důchodu o rok a1/4.
Bude se brát ohled připomínka, že žádám o posunutí důchodu o 2 dny? Nebo musím provést zpětvzetí důchodového rozhodnutí a zažádat znovu?
Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Posunutí data přiznání: Musím provést zpětvzetí důchodového rozhodnutí a zažádat znovu?

Data vhodná k odchodu do předčasného důchodu si můžete spočítat na naší kalkulačce ve formátu Excel (přímý odkaz na stažení je zde). Z této kalkulačky zjistíte, zda vám byl skutečně důchod přiznán o den dříve, než bylo vhodné. O změnu data přiznání důchodu můžete požádat do 30 dnů od obdržení rozhodnutí – § 86 odst. 4 zákona č. 582/1991 Sb. Předchozí žádost tedy brát zpět nemusíte. Pokud je důchod přiznán o jeden den špatně, je nesmysl posouvat datum přiznání o dva dny. Z jakého důvodu o změnu data přiznání důchodu žádáte, nikdo zkoumat nebude.

Výpočet důchodu ČSSZ provádí z dokladů, která má ve své evidenci. Pokud se domníváte, že jde o chybně (ne)zhodnocenou dobu, musíte ČSSZ doložit doklady prokazující vámi uváděnou dobu zaměstnání. Zhodnocení dvou měsíců prázdnin jako zaměstnání stejně s vysokou mírou pravděpodobnosti nebude mít žádný vliv na výši důchodu. Studium po 18. roce věku (vč. prázdnin) se hodnotí z 80 %, zaměstnání by se hodnotilo plně. Touto změnou byste tedy získala cca 12 dní pojištění navíc (62 dní na 80 % činí 49,6 dne pojištění). Je velmi nepravděpodobné, že byste tímto získala další celý rok doby pojištění, tj. dosáhla na vyšší důchod.