Jak se technicky provádí z mé strany posunutí termínu o 15 dní?

Otázka:

Vážený pane Maříku,
poprosím Vás odpověď na následující:
Pokud mi přijde Rozhodnutí o předčasném důchodu (např. 27.11.2022 a mně bude chybět např. 15 dní do 41 let pojištění, jak se provádí technicky z mé strany posunutí termínu o těch uvedených 15 dní? Zpětvzetí žádosti (tam je ale do 30 dní) a ihned přes OSSZ zaslat novou žádost? To už bych musel zřejmě čekat bez příjmu, nebo na PÚ, který mě nemusí přijmou vzhledem k tomu, že mám podanou novou žádost. Jak prosím toto v praxi funguje?
Děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jak se technicky provádí z mé strany posunutí termínu o 15 dní?

Žádost o změnu data přiznání důchodu je samostatný úkon (§ 86 odst. 4 písm. a) zákona č. 582/1991 Sb.), neděje se to, že by se žádost brala zpět a poté opět sepisovala znovu. O změnu lze požádat neformálně sepsaným dopisem, příp. prostřednictvím OSSZ, kde s vámi požadavek sepíší. Požadavek je třeba uplatnit do 30 dnů od obdržení rozhodnutí o přiznání důchodu.

Výplata důchodu pak bude zařízena podle prvotního rozhodní a po vydání nového rozhodnutí, které bude reflektovat požadavek na změnu data přiznání, bude vše zpětně doúčtováno.

Otázka doplněna:

Tak ještě poznámka. A moc se omlouvám. Nějak se v tom zamotávám.

1.Vím, že důchodce s předčasným důchodem nemůže být v evidenci na ÚP. Není důvod.
2 Aby mě přijali na evidenci na ÚP ještě před datem přiznání předčasného důchodu, nevím. Mohou být asi problémy, když bych sdělil, že čekám na PD.
3. Abych měl jistotu potřebné doby pojištění (za listopad 7 dní a prosinec např. 30 dní) musel bych doplatit pojištění. To bych mohl udělat při sepisování žádosti, nebo krátce po ní? Kolik bych, pane Maříku, musel zaplatit?

To už jsou poslední moje otázky.

Děkuji předem za jejich odpovědi a pochopení.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Po konci pracovního poměru se přihlaste do evidence ÚP (před datem přiznání důchodu vás ÚP samozřejmě zaeviduje). Pokud si o důchod s datem přiznání např. 31. 12. 2022 požádáte s dostatečným předstihem, měl byste již během prosince vědět, zda vám 41 let pojištění vyšlo. Pokud by tomu tak nebylo, stejně by nemělo smysl posouvat datum přiznání do roku 2023 (předpokládáme-li, že výpočet roku 2023 bude díky mimořádným valorizacím v roce 2022 horší). Pak by přicházela do úvahy možnost doplacení – minimální pojistné za jeden kalendářní měsíc v letošním roce činí 2 724 Kč.