Jak budu platit zdravotní a sociální pojištění, když budu stále podnikat, už ne jako OSVČ?

Otázka:

Dobrý den, jsem OSVČ,ročník 1961. V podnikání pomalu končím a potřebuji snížit výdaje na minimum. Proto bych ráda odešla do předdůchodu a pak souběžně čerpala 1 rok předčasný důchod. Zajímalo by mě jestli to je tak možné a jak budu platit zdravotní a sociální pojištění, případně kolik si mohu vydělat, když budu stále podnikat, už ne jako OSVČ. Děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jak budu platit zdravotní a sociální pojištění, když budu stále podnikat, už ne jako OSVČ?

Nevím, co myslíte větou, že „budete stále podnikat, už ne jako OSVČ“. To není možné. Pokud budete dále vykonávat svou činnost, budete muset i nadále být OSVČ.

Výplata předdůchodu nic nemění na povinnosti OSVČ platit zdravotní i sociální pojištění v dosavadní výši. Na tom se nic nezmění.

V době pobírání předčasného důchodu (nikoliv ale předdůchodu) je na vás pohlíženo jako na osobu vykonávající vedlejší samostatnou výdělečnou činnost. Sociální pojištění pak platit nesmíte (nesmíte vykonávat činnost zakládající účast na sociálním pojištění, jinak vám předčasný důchod do dosažení důchodového věku nenáleží). Zdravotní pojištění pak odpovídá vašemu příjmu.

Pobírat současně předdůchod a předčasný důchod je možné.