Podnikající OSVČ: Mám si platit sociální pojištění?

Otázka:

Dobrý den, jsem OSVČ, podnikání mám jako vedlejší činnost – mám inval. důchod 1. stupně. Nemám povinnost platit si sociální pojištění, ale tím pádem se tato doba nepočítá jako odpracovaná pro starobní důchod. Aby se mi doba podnikání započítala do důchodu, musela bych si platit 700,- Kč měsíčně. Chtěla bych se zeptat jestli je lepší platit si zálohu na sociální sociální těch 700,- Kč, nebo je lepší tyto peníze dávat na penzijní spoření. A ještě jeden dotaz – kolik musím mít odpracovaných let pro starobní důchod? Děkuji předem za odpověď.

Odpověď:

Podnikající OSVČ: Mám si platit sociální pojištění?

Vzhledem ke způsobu výpočtu starobního důchodu při předešlém pobírání invalidního důchodu (popsáno zde), je především důležité, abyste nadále zůstala pojištěná a vyměřovací základy (výdělky) tolik podstatné nejsou. Rozhodně vám tedy doporučuji sociální pojištění platit a k pojištění se přihlásit i v případě, že vám nevzniká zákonná povinnost. Poté si klidně plaťte doplňkové penzijní spoření, ale základ vidím v zákonném pojištění.

Jaké podmínky musíte splnit pro vznik nároku na starobní důchod a kolik let pojištění potřebujete, zjistíte v článku o nároku na starobní důchod.