Existuje u OSVČ nějaký finanční limit, který by mi zabránil požádat o vyloučenou dobu?

Otázka:

Dobrý den,
nárok na starobní důchod mi vznikne v dubnu 2022. Do předčasného důchodu chci jít v dubnu 2021. Aktuálně čerpám do července 2021 předdůchod a do 30.6.2018 mám uzavřenou dohodu o pracovní činnosti na 2600Kč za každý odpracovaný měsíc.
Od 1.7.2018 chci obnovit pozastavenou podnikatelskou činnost jako OSVČ (při současném čerpání předdůchodu). Jako OSVČ předpokládám vyšší měsíční fakturaci tak, že roční základ daně z příjmů fyz.osob (vyměřovací základ) u mne může dosáhnout až do výše cca 360tis Kč. Mohu si při stanovování osobního vyměřovacího základu k výpočtu důchodu požádat o vyloučení také u těchto vysokých výdělků (vyměřovacích základů)? Přesněji řečeno existuje u výše základu daně OSVČ nějaký finanční limit, který by mi zabránil v tom, abych si o vyloučení výdělků při předdůchodu mohl požádat?
Děkuji předem za Vaši odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Existuje u OSVČ nějaký finanční limit, který by mi zabránil požádat o vyloučenou dobu?

Ne, žádný limit vyměřovacího základu (ať už ze samostatné výdělečné činnosti nebo závislé činnosti), který by už nebylo možné při současném pobírání předdůchodu vyloučit, neexistuje. Samozřejmě u velmi vysokých vyměřovacích základů by se muselo spočítat, zda se takový postup vyplatí (to ale nebude váš případ).