Invalidní důchod 2. stupně pro 20letého studenta

Otázka:

Dobrý den,
jsem student je mi 20 let a tento týden mi byl schválen invalidní důchod 2. stupně, jedná se vrozenou vadu.V posudku mam napsáno (i pan doktor říkal),že datum invalidi stanovuje na x.x.2011 a že první částka bude vyplacena zpětně 3 roky a bude se jednat o vyšší částku, mohu se informovat o jak velkou částku se jedná? A jakou částku budu každý měsíc pobírat? A kdy mi první peníze příjdou (žádost byla podána v únoru, schválena tento týden)?
Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Invalidní důchod 2. stupně pro 20letého studenta

Tomuto tématu se věnuji v článku o ochraném výpočtu invalidního důchodu u mladých žadatelů. V článku naleznete i částku, v jaké byl v roce 2011 důchod přiznáván. Po valorizacích se v současné době bude jednat o částku okolo 6.000 Kč (k 30. 9. 2011 se měnil výpočet důchod a pokud nevím, zda bude důchod přiznán před nebo po tomto datu, nemohu současnou výši určit přesně).

Důchod se nevyplácí pouze tři roky zpětně, ale až pět let zpětně (tři roky zpětně platily před rokem 2010) – důchod tedy dostanete vyplacen už ode dne vzniku invalidity. Pouze upozorňuji, že ke dni vzniku invalidity musíte získat alespoň jeden den doby pojištění (např. studiem).

O důchody nyní ČSSZ rozhodne zhruba do jednoho až dvou měsíců.