Počítá se u předčasného důchodu doba až do řádného důchodu?

Otázka:

Manžel má nárok na řádný starobní důchod 22.02.2018 a k tomuto dni bude mít evidováno 17.181 dnů pojištění (vše za 100%), což je něco přes 47 let. Uvažuje o tom, že by chtěl skončit v práci cca o 2 měsíce dříve – zřejmě již 15.12.2017. Jak se bude v tomto případě počítat předčasný důchod, resp. počet let pojištění ?
Když použiju kalkulačku pro výpočet důchodu, tak pro výpočet řádného starobního důchodu zadávám 47 let. A když chci spočítat předčasný starobní důchod, tak doplním do kolonky krácení o 1x 90 dnů, tj. – 0,9 % a důchod se přepočte. Je správně, když ve výpočtu zůstane 47 let nebo je nutné současně snížit počet let na 46 ? Protože v kalkulačce se uvádí “počet let pojištění ke dni vzniku nároku na důchod” – to je myšleno ke dni vzniku nároku na řádný starobní důchod ? Prosím o upřesnění. Předem děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Počítá se u předčasného důchodu doba až do řádného důchodu?

17.181 dnů pojištění je 47 let a 26 dní. Pokud tedy váš manžel bude mít přiznán starobní důchod o cca dva měsíce dříve, 47 let již nezíská, ale je třeba počítat pouze s 46 lety pojištění.

Dnem nároku na předčasný starobní důchod je den jeho přiznání – § 31 odst. 2 zákona č. 155/1995 Sb.