Budou na sociálce při výpočtu důchodu počítat už s tím, že budu dále pracovat a vypočítají mi důchod bez krácení?

Otázka:

Dobrý den,
termín mého řádného odchodu do důchodu je v červnu 2023. Chtěla bych využít doporučení požádat o předčasný důchod k 31.12.2022, kdy propočet důchodu vychází lépe než v roce 2023. Chtěla bych ale dále pracovat, a proto bych chtěla požádat o výpočtovou zamítačku do doby řádného důchodu, aby se tím snížilo krácení za předčasný důchod.
Budou na sociálce při výpočtu důchodu počítat už s tím, že budu dále pracovat a vypočítají mi důchod bez krácení? Nebo mi jej teď vypočtou s krácením za předčasný důchod a potom budu muset požádat o přepočítání?
Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Budou na sociálce při výpočtu důchodu počítat už s tím, že budu dále pracovat a vypočítají mi důchod bez krácení?

ČSSZ vám nyní spočítá důchod včetně krácení, které byste měla ke dni přiznání důchodu (k 31. 12. 2022). Po skončení zaměstnání, příp. po dosažení důchodového věku (nastane-li dříve) musíte požádat o uvolnění výplaty důchodu a jeho úpravu. Teprve poté ČSSZ důchod přepočte a uvolní jeho výplatu.

V rámci jednoho řízení lze toto vše provést najednou pouze v případě, že mezi uplatnění žádosti o požadovaným datem přiznání výplaty důchodu, není větší časový rozsah než 4 měsíce, což není váš případ.