Manžel bude v červnu bude rok v pracovní neschopnosti a chtěl by odejít do předčasného důchodu

Otázka:

Dobrý den,manžel má odchod do starobního důchodu 11.3.2022,v červnu bude rok v prac.neshopnosti,chtěl by odejít do předčasného důchodu.V zaměstnání od 1.9.1973.Prosím o radu jak nejlépe postupovat.Moc děkuji a zdravím

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Manžel bude v červnu bude rok v pracovní neschopnosti a chtěl by odejít do předčasného důchodu

Pokud budu pracovat s tím, že se manžel už do zaměstnání nevrátí, pak v zásadě záleží na tom, jaká by byla výše podpory v nezaměstnanosti a jaká výše předčasného důchodu. Pak je vše otázka návratnosti. Čím větší je předčasný důchod oproti podpoře, tím více je vhodné (návratnost je delší) nečekat a nechat si přiznat předčasný důchod.

Krácení předčasného důchodu se manželovi snižuje k 14. 6. 2021 (2,7 % výpočtového základu) a poté k 12. 9. 2021 (1,8 % výpočtového základu). Zářiové datum by bylo pro přiznání důchodu vhodnější, protože (pokud byl manžel od vyučení stále zaměstnaný) k tomuto datu získá 48 let pojištění (čím více let pojištění, tím je důchod vyšší).

Ideální postup by v tomto případě zřejmě byl marodit co nejdéle, skončit v zaměstnání a na dobu do září se přihlásit na úřad práce. Vše by ale bylo vhodné pořádně propočítat.