Pobírám první stupeň invalidního důchodu. Mohu si požádat o starobní důchod zpětně?

Otázka:

V červnu jsem měla nárok na odchod do starobního důchodu. Chtěla bych ještě nějakou dobu pracovat. Pobírám invalidní důchod 1. stupně. Je možné dále pracovat s tím, že až se rozhodnu odejít do starobního důchodu, můžu si o něj zpětně zažádat (od června 2014) a bude mi doplacen rozdíl mezi starobním důchodem a důchodem invalidním? Nebo je výhodnější pracovat na „%“. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Pobírám první stupeň invalidního důchodu. Mohu si požádat o starobní důchod zpětně?

Důchod se vyplácí až 5 let zpětně. Pokud si tedy do pěti let od vzniku nároku na starobní důchod zpětně požádáte o jeho přiznání, bude vám doplacen rozdíl mezi starobním a vám již vyplaceným invalidním důchodem.

Zda je „výhodnější“ pracovat tzv. na procenta záleží na jedné neznámé, kterou je věk, jehož se dožijete (jsem k vám naprosto upřímný). Pokud se vzdáte doplatku rozdílu mezi starobním a vaším invalidním důchodem, ale později přiznaný starobní důchod bude vyšší, určitou dobu poté trvá, než se vám na vyšším starobním důchodu vrátí částka doplatku rozdílu, kterou jste oželela. Návratnost takového postupu, je u poživatelů invalidních důchodů prvního nebo druhého stupně obvykle okolo pěti let. Musíte sama zvážit, zda pro vás jde o únosnou dobu návratnosti.