Je zvýhodněná práce na procenta u invalidního důchodce?

Otázka:

Dobrý den, pobírám invalidní důchod I.stupně, do starobního důchodu jsem měla odejít 5.2.2018, ale stále pracuji, chtěla bych pracovat ještě rok. O starobní důchod jsem si ještě nepožádala. Chtěla bych se zeptat, jak se mi bude vypočítávat starobní důchod až si o něj požádám, a jestli se mi bude přepočítávat rozdíl mezi starobním a invalidním důchodem, jestli to bude zvýhodněné, aby se mi vyplatilo stále pracovat. děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Je zvýhodněná práce na procenta u invalidního důchodce?

Poživatel invalidního důchodu nemá žádnou zvláštní výhodu ve výpočtu starobního důchodu, pokud pracujte tzv. na procenta. Starobní důchod se vám zvyšuje o 1,5 % výpočtového základu za každých 90 dní výdělečné činnosti vykonávané bez pobírání starobního důchodu. Jde o naprosto stejné zvýšení jako u člověka, který žádný invalidní důchod nepobírá.

Pokud si o starobní důchod požádáte zpětně (např. k datu dosažení důchodového věku), o žádnou práci nad nároku se jednat nebude a dostanete vyplacen rozdíl mezi starobním důchodem, který vám náležel a vyplaceným invalidním důchodem, který vám bude zpětně odebrán.

Výpočet starobního důchodu při předchozím pobírání invalidního důchodu vysvětluji zde.