Jaká výše důchodu mi bude doplacena, když pobírám invalidní důchod a zpětně mi přiznají starobní?

Otázka:

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat – pobírám ČID a mám nárok na starobní důchod. Přiznání “nějakou dobu” trvá. Jaká výše důchodu je potom zpětně doplacena, když stále ID pobírám? Děkuji.

Odpověď:

Jaká výše důchodu mi bude doplacena, když pobírám invalidní důchod a zpětně mi přiznají starobní?

Starobní a invalidní důchodu (jakéhokoliv stupně) není možné pobírat současně (§ 58 odst. 1 zákona č. 155/1995 Sb.). Pokud vám bude zpětně přiznán starobní důchod, bude vám také zpětně odejmut invalidní důchod. Vyplacený invalidní důchod vracet nebudete, ale ČSSZ vám zašle pouze rozdíl mezi starobním a invalidním důchodem. Ve výsledku tedy obdržíte vyplacenu stejnou částku jako v případě, že by vám byl starobní důchod přiznán v předstihu.