Pobírám invalidní důchod II. stupně. Musím si požádat o starobní důchod?

Otázka:

Dobrý den. v roce 2014 mi byl přiznán invalidní důchod II. stupně. Letos v červenci bych měla odejít do starobního důchodu. Sehnala jsem si ale práci pouze pro invalidní důchodce a chtěla bych se zeptat, zda musím odejít do starobního důchodu nebo jestli bych třeba ještě rok mohla pracovat a do starobního odejít až za rok?
Děkuji

Odpověď:

Pobírám invalidní důchod II. stupně. Musím si požádat o starobní důchod?

Nikdo nemá povinnost žádat si o starobní důchod. Můžete tedy pracovat nad nárok bez podání žádosti o starobní důchod jako každý jiný občan. Nic na tom nemění ani pobírání invalidního důchodu II. stupně.

Otázka doplněna:

Děkuji za odpověď a ještě mám dotaz. Dám příklad. Část. inv. důchod II. stupně teď pobírám např. 7000,- Kč, letos bych měla jít do starobního důchodu, ale nešla bych a pracovala a příští rok by mě vypočítali starobní 10000,- Kč. Byl by mě nějak doplacen rozdíl za ten rok?
Děkuji

Odpověď doplněna:

Pokud si o starobní důchod požádáte zpětně, pak ano, bude vám doplacen rozdíl mezi starobní důchodem, který jste měla pobírat a invalidním důchodem, který jste pobírala. Důchod je možné doplatit až pět let zpětně.