Mohu pracovat na procenta a zároveň si nechat starobní důchod zpětně vyplatit?

Otázka:

Dobrý den. Pracuji na procenta již 4,5 roku a současně pobírám vdovský důchod. Budou se mi po podání žádosti o starobní důchod započítávat procenta v případě, že si požádám o zpětné vyplacení starobního důchodu? Dojde v tomto případě ještě k nějakému krácení? Děluji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Mohu pracovat na procenta a zároveň si nechat starobní důchod zpětně vyplatit?

Nyní máte na výběr ze dvou variant:

1. Starobní důchod si necháte přiznat zpětně – zpětně vám bude starobní důchod přiznán, ale také pokrácen nižší z důchodů (pravděpodobně vdovský). Doplacen vám bude rozdíl mezi přiznaným starobním + pokráceným vdovským důchodem a vdovským důchodem, který vám byl skutečně vyplacen. Práce na procenta se vám v takovém případě hodnotit nebude.

2. Budete pracovat na procenta, starobní důchod si zpětně vyplatit nenecháte a starobní důchod vám bude za práci nad nárok zvýšen. K pokrácení vdovského důchodu dojde ode dne přiznání starobního důchodu.

Obě varianty je možné kombinovat, tj. část doby nechat zhodnotit na procenta a za část si nechat důchod doplatit. Nikdy však nemůžete mít jedno období zhodnoceno na procenta i zpětně doplaceno.