Je to správné, že Kooperativa zastaví rentu?

Otázka:

Dobrý den, pane Maříku,
přečetl jsem si Vaše odpovědí, ale nenašel jsem odpověď na můj dotaz. Prosím o vysvětlení, jak postupovat, abych měl ročně přehled o svém vyměřovacím základu pro starobní důchod. Je mně 52 let a mám odpracováno 35 let. V roce 2013 jsem měl pracovní úraz a v roce 2015 mně začala Kooperativa vyplácet náhradu za ztrátu na výdělku z důvodu pracovního úrazu. Kromě toho mám invalidní důchod I. stupně a pracuji na zkrácený úvazek. Dočetl jsem se, že oba příjmy / ze zaměstnání ELDP/ a
náhrady se započítají do vyměřovacího základu. Požádal jsem si letos u Kooperativy o potvrzení o vyplacených náhradách od doby pobírání náhrady 2015 – 2023/, přesvědčen, že zpětně zjistím celkový vyměřovací základ a další roky budu jen předkládat další potvrzení o vyplacených náhradách za jednotlivé roky, abych měl přehled o svých výdělcích.
K mému překvapení jsem dostal od Kooperativy zprávu, že mně potvrzení posílají, ovšem do doby vyřešení od ČSSZ mně zastaví rentu. Toto nechci dopustit a není mně jasné proč , když nežádám o důchod jen potřebuji mít lepší přehled o vyměřovacím základu. Prosím Vás, nevíte, zda je nějaký způsob, abych tyto oba příjmy viděl na svém přehledu u ČSSZ? Mám i informaci, že by měl můj současný zaměstnavatel to uvádět na ELDP, ale jak by zjistil částku ? Při těch všech změnách mám obavy, aby až budu žádat při odchodu do důchodu mně to někdo potvrdil. Je to správné, že Kooperativa zastaví rentu ?
Děkuji, pokud mně můžete poradit, budu velmi rád.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Je to správné, že Kooperativa zastaví rentu?

Potvrzení o vyplacených náhradách za ztrátu na výdělku se dokládá až k žádosti o důchod, ne dopředu. Kooperativa běžně postupuje tak, že pokud si někdo toto potvrzení vyžádá, předpokládá, že ho potřebuje k žádosti o důchod a zastavuje výplatu, aby jí nevznikl přeplatek. Vyžadovat nyní takové potvrzení nyní byl postup naprosto nesmyslný – potvrzení se dokládá až k žádosti o důchod.

I kdyby měla Kooperativa skončit, tak tyto podklady převezme jiná pojišťovna. Nyní vám nezbývá nic jiného než Kooperativu přesvědčit, že si o důchod nežádáte.

Zaměstnavatel samozřejmě nic takového na ELDP uvádět nesmí – nemůže tam být uvedená jiná částka, než kterou jste i u něj vydělal (hrubá mzda).