Manžel pobíral od pojišťovny rentu za úraz způsobený cizí osobou

Otázka:

Dobrý den.Manžel šel z ivalidního duchodu do starobního,pobíral rentu od pojištovny,za uraz zpusobeny cizí osobou.Z renty platil daně,takže ma doklady.pojištovna mu odmítla dát potvrzení o vyplacení.Přitom měl rentu určenou soudem.Je možné se nějak bránit a bylo mu to připočítáno k duchodu?Děkuji za odpověd.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Manžel pobíral od pojišťovny rentu za úraz způsobený cizí osobou

Co je vyměřovacím základem, tj. výdělkem, který se hodnotí při výpočtu důchodu je uvedeno v § 16 odst. 3 zákona č. 155/1995 Sb. Jako vyměřovací základ se v těchto případech hodnotí náhrada za ztrátu na výdělku (v souvislosti s pracovním úrazem nebo s nemocí z povolání), příp. úrazová renta zaměstnanců. Výplata “běžné” pojistky není hodnocena jako vyměřovací základ.

Vzhledem ke způsobu výpočtu starobního důchodu při předešlém pobírání invalidního důchodu je stejně spíše nepravděpodobné, že by tato pojistka výpočet starobního důchodu ovlivnila.