Pobíral jsem plný invalidní důchod v letech 2003 až 2010. Vznikne mi nyní nárok na důchod?

Otázka:

Pekny den.Jsem obcanem CR, je mi 41 let a mel jsem a mam dlouhodobe nepriznivy zdravotni stav, a tak jsem v cervnu 2016 pozadal o PID III. stupne.Vzhledem k tomu, ze se muj stav nelepsi a jsem jiz 5 let na davkach hmotne nouze.Zaroven jsem od roku 2003 do roku 2010 pobiral PID III.stupne, nevim, zda se mi to pocita, jako bych si hradil pojisteni.Navic lekarka mi dala zpetne od dubna 2013 ID II.stupne do cervna 2016.Od cervna 2016 jsem PID III.stupne.Prvni PID III.stupne 2003 az 2010, jsem mel z titulu vazneho pracovniho urazu a i pred tim jsem splnoval podminku pojisteni 5 za 10.Ted me byl zpetne priznan jeste v 37 letech ID II.stupne.Budu mit na nej zpetne narok ??? Budu mit narok na vyplatu PID III.stupne od cervna 2016 ??? Byl jsem na hmotne nouzy s dotaznikem od lekare, ze nejsem schopen zadne vydelecne cinnosti, takze jsem ani nemel moznost jakkoliv pracovat, navic jsem tezky epileptik s chronickou medikaci.Moc Vas prosim, poradte mi a sdelte mi, zda budu mit na duchody i zpetne a i dopredu normalne narok 1x mesicne ??? Po skonceni PID v roce 2010 jsem na UP.Mel jsem asi pul roku podporu a pak jsem pro spatny zdr. stav skoncil na hmotne nouzi.Duchod – zadost, se strasne vlece.Jinak jsem u Vas pod rodnym cislem ***.To bylo o fous, protoze v cervenci by mi bylo uz 28 let, takto mam duchod, i kdyz II.stupne priznany od dubna 2013 zpetne a od 06/2016 jiz III. stupne.Budu ho pobirat ??? Moc Vam dekuji za Vasi odbornou odpoved, popripade, co mam jeste dolozit, do dotazniku jsem pouze sdelil, ze jsem stale na hmotne nouzi, snad si to stat overi i moji podporu ??? S uctou k Vam a dikem

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Pobíral jsem plný invalidní důchod v letech 2003 až 2010. Vznikne mi nyní nárok na důchod?

Doba pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího (dříve plný invalidní důchod) je náhradní dobou pojištění, tj. počítá se vám jako pojištěná pro nárok na důchod i výpočet důchodu.

Nárok na invalidní důchod vám tedy zpětně k roku 2013 jistě vznikne a následně dojde i ke zvýšení invalidního důchodu (při změně stupně invalidity se již podmínka získání potřebné doby pojištění nesleduje). Invalidní důchod vám tedy bude zpětně doplacen a následně i vyplácen v pravidelných splátkách.

Co jste uvedl do profesního dotazníku, není pro vznik nároku avi výpočet důchodu důležité, ČSSZ (se kterou tato poradna nemá nic společného) má veškeré potřebné informace ve své evidenci.