Snížení invalidního důchodu 3.400 Kč

Otázka:

Mam dotaz ,od června 2016 jsem po těžké operaci srdce v invalidním důchodu třetího stupně,avšak od ledna 2018 mě byl důchod pozastaven z důvodu mojí dlouhodobe nepřítomnosti v ČR. Před pár měsíci jsem byla opět o důchod požádat a bylo mi sděleno že výplata dávek mi byla pouze pozastavena protože můj zdravotní stav je dlouhodobě nepříznivý a neměnný. Dnes mi došlo oznámení že důchod dostanu zpětně ,ale s tím ,že mě hodili ode dne pozastavení ,tj.temer rok -z 3.stupne do stupně druhého.zajima mě ,jak dlouho zpravidla trvá po tom ,co obdržím toto oznámení a rozhodnutí s posudkem než mi peníze přijdou ,popřípadě kdy mi pošlou vyrozumění o výši dávek a také o kolik dostanu méně když třetí stupeň jsem měla 3400kc? Mockrát děkuji a prosím o brzkou odpověď,mám nejaky nárok aspoň na zálohu než se vše vyřídí?

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Snížení invalidního důchodu 3.400 Kč

Rozhodnutí o uvolnění výplaty důchodu a snížení stupně invalidního důchodu obdržíte cca do tří měsíců od posouzení zdravotního stavu. V té době vám bude i zaslán doplatek důchodu a uvolněna výplata.

Vzhledem k tomu, že už nyní podle všeho pobíráte minimální výši invalidní důchodu, jeho výše se vám ani po snížení stupně invalidity nesníží.

Ne, nárok na zálohu není, ČSSZ ji ale může podle uvážení poskytnout.