Péče o matku, pobírání invalidního důchodu a dosažení 65 let věku

Otázka:

Dobrý den,
jsem v invalidním důchodu 1. stupně a zároveň pečuji o maminku. Mám několik otázek a prosím o radu. V listopadu mi bude 65 let, odpracovaná léta mám i bez doby péče.
Zjistila jsem, že aby mi byla uznána léta péče o rodiče jako náhradní doba pojištění, musím podat žádost na Úřad práce (o Potvrzení o vzniku stupně závislosti a době poskytování příspěvku na péči) a následně na OSSZ podat Návrh na uznání doby (Návrh na zahájení řízení o vydání rozhodnutí OSSZ o době a rozsahu péče o osobu závislou na pomoci jiné osoby) a OSSZ má na vydání Rozhodnutí o době péče lhůtu 90 dní. Tedy to bude trvat. Nevím, zda se tento Návrh například dá přiložit i k žádosti o starobní důchod, nebo zda nejprve musí být tento návrh vyřízen a doba péče uznána a pak se dá až žádat o starobní důchod, na který je lhůta 90 dní, a samozřejmě úřad může řízení přerušit.
Na informacích mi totiž sdělili, že mi musí být starobní důchod přiznán do 65 let, že pokud jej v té době nebudu mít schválený, tak se mi invalidní důchod převede na starobní a dostanu jako starobní tento malý důchod 1. stupně. A že o starobní důchod si po 65 roce věku již prý zažádat nemohu. Prosím je tomu tak? Musím mít starobní důchod přiznaný do 65 let?
Nevím, zda mám raději co nejdříve podat žádost o starobní důchod bez let péče, abych rozhodnutí/přiznání starovního důchodu měla do 65 let a nepřišla o možnost zažádat o starobní důchod? Nebo je pak třeba možnost po rozhodnutí o starobním důchodu podat nějaké odvolání a dodat ještě to Rozhodnutí o době péče, o které bych si dodatečně požádala.
Byla by sice škoda přijít o léta péče, ale nerada bych přišla o možnost zažádat o starobní důchod, který by měl být vyšší.
Omlouvám se za komplikovaný dotaz. Děkuji moc za radu.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Péče o matku, pobírání invalidního důchodu a dosažení 65 let věku

Na vydání rozhodnutí o době a rozsahu péče nemá OSSZ 90 dní, ale 30 dní. Tato lhůta by se mohla prodloužit pouze v situaci, kdy by se nějaká skutečnost došetřovala (např. zpětně doposuzovala bezmocnost), což se ale běžně neděje. Návrh na vydání rozhodnutí o době a rozsahu péče je třeba uplatnit současně s žádostí o starobní důchod a oboje s vámi sepíší na příslušné OSSZ (§ 85 odst. 2 zákona č. 582/1991 Sb.). Bez uplatnění žádosti o důchod nelze v této situaci návrh uplatnit – šlo by to pouze v souvislosti s ukončením péče.

V 65 letech se váš invalidní důchod „přejmenuje“ na starobní důchod (§ 61a odst. 1 zákona č. 155/1995 Sb.). Nicméně přiznání tohoto důchodu není překážkou pro přiznání „klasického“ starobního důchodu, o ten můžete požádat i po dosažení 65 let (§ 61a odst. 3 zákona č. 155/1995 Sb.).

Doba péče se vám od vzniku nároku na starobní důchod stejně nehodnotí (nezvyšuje výši starobního důchodu). V této situaci nemusíte hledat žádné složitosti – požádejte si o starobní důchod zpětně k datu dosažení důchodového věku, spolu s žádostí o důchod s vámi na OSSZ sepíší i „návrh“. Následně na OSSZ vydají podkladové rozhodnutí, na základě kterého vám ČSSZ při výpočtu důchodu zhodnotí dobu péče. Je jedno, zda se jakákoliv část výše uvedeného stane před nebo po vašich 65. narozeninách.