Opravdu stačí při výpočtu poměrného starobního důchodu mít aspoň 15 let pojištění?

Otázka:

Dobrý den,mám stručný dotaz,opravdu stačí při výpočtu poměrného starobního důchodu mít aspon 15 let pojištění?budu mít 20 let a inv.důchod 1st.činí nyní 6400 kč.Myslím si,že při výpočtu bude poměrný důch.stejně nízký.Děkuji za odpověd.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Opravdu stačí při výpočtu poměrného starobního důchodu mít aspoň 15 let pojištění?

Pro nárok na poměrný starobní důchod musí být buď získáno 20 let doby pojištění včetně náhradních dob (§ 29 odst. 2 písm. f) zákona č. 155/1995 Sb.), anebo 15 let pojištění bez náhradních dob (§ 29 odst. 3 písm. b) zákona č. 155/1995 Sb.), tzn. “čistě odpracovaných”.