Jak se počítá poměrný starobní důchod a proč je nízký?

Otázka:

Dobrý den,prosím o odpověd na téma poměrný důchod.Vím,že nesplním 35let pojištění,ale těch 20let splním,můj odchod do důchodu by měl být 30.6.2024.ale poměrný až v roce 30.6.2029.Mám inv.d.st.1.Tomu všemu rozumím,chci se jen zeptat mohu přesto odejít k tomu 30.6.2024?a po uplynutí 5let požádat o ten poměrný?tento důchod je prý i nízký,jak se to pak počítá,inv.d.mám nyní 6000kč.Dosud pracuji abych splnila aspon těch 20roků,možná 22.Velice mě zajímá Vaše odpověd,děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jak se počítá poměrný starobní důchod a proč je nízký?

Nerozumím vašemu pojmu “odejít”. Kam odejít? Pokud myslíte skončit v zaměstnání, můžete samozřejmě skončit, jako každý jiný zaměstnanec. Jestliže myslíte “odejít do důchodu”, tak to nemůžete, protože nesplňujete podmínku potřebné doby pojištění.

Nárok na poměrný starobní důchod vám příp. vznikne až 28. 2. 2031, ne 30. 6. 2029. Pět let se nepřipočítává k vašemu důchodovému věku, ale k věku muže stejného data narození.

Poměrný starobní důchod se počítá úplně stejně, jako klasický starobní důchod. Tento důchod vychází nízký, protože žadatel získal málo doby pojištění (stačí i 15 let) a po velkou část rozhodného období nemá žádné výdělky.

Otázka doplněna:

Tak to je hodně zajímavá odpověd,jsem nar.30.10.1961.proč mám na kalkulačce tedy 30.6.2029,a Vy mi píšete že až 28.2.2031 mohu mít ten poměrný důchod,víc než 20let určitě splním.Děkuji za doplnující odpověd.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Jak už jsem psal výše: Pět let se nepřipočítává k vašemu důchodovému věku, ale k věku muže stejného data narození§ 29 odst. 2 písm. f) zákona č. 155/1995 Sb.

Muž narozený ve stejný den jako vy dosáhne důchodového věku 28. 2. 2026. Věku o pět let vyššího dosáhne 28. 2. 2031. To je datum, o kterého vám může být přiznán poměrný starobní důchod (při získání potřebné doby pojištění).