V 65 letech se invalidní důchod mění na starobní. Já mám nárok na starobní až v 68 letech

Otázka:

Píšete zde,že v 65 letech se inv.důchody změní na starobní,ale já mám nárok na st.důchod až v 68letech a 6.měsících,- můžete mi to prosím vysvětlit?S náhr.dobama mám odpracováno něco přes 30let,mám mít 31.Do st.důchodu jsem měla jít v 59letech.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

V 65 letech se invalidní důchod mění na starobní. Já mám nárok na starobní až v 68 letech

V 65 letech se invalidní důchod “přejmenuje” na starobní podle § 61a zákona č. 155/1995 Sb. Vám bude přiznán tzv. poměrný starobní důchod podle § 29 odst. 2 písm. f) zákona č. 155/1995 Sb. Sice v obou případech jde o “starobní důchod”, ale pokaždé o jiný druh starobního důchodu. Pobírání starobního důchodu podle § 61a nevylučuje pobírání starobního důchodu podle § 29 uvedeného zákona.

Otázka doplněna:

Je termín poměrný důchod stejný ,jako tzv.obecný důchod?Poněvadž mě bylo řečeno(r.2015),že pro vznik obecného důchodu v 65 letech musím splňovat podmínku vychovaných 5 dětí ,ne 4.Děkuji Vám za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Zřejmě ne zcela rozumím vašemu dotazu. Poměrný starobní důchod je druh důchodu, který se přiznává později než starobní důchod (pro jeho přiznání je vyžadován vyšší věk), ale pro vznik nároku na tento důchod stačí získat kratší dobu pojištění. U poměrného starobního důchodu nehraje roli počet vychovaných dětí – věk potřebný pro jeho přiznání je stejný pro muže i ženy bez ohledu na počet vychovaných dětí.