Je možné mít třeba 27 let čistě odpracovaných a 8 let náhradních dob?

Otázka:

Dobrý den,
platí pro mně pravidlo 35 let.
Je stanovena pevně podmínka 30 let čistě odpracovaných + náhradní doby ?
Nebo je možné mít třeba 27 let čistě odpracovaných a 8 let náhradních dob ?
Velmi děkuji, s pozdravem

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Je možné mít třeba 27 let čistě odpracovaných a 8 let náhradních dob?

Jaké podmínky je třeba splnit pro vznik nároku na starobní důchod, podrobně vysvětluji zde. Z vámi zmiňovaných podmínek stačí splnit jednu, tj. buď získáte alespoň 35 let doby pojištění (vč. náhradních dob), nebo získáte 30 let “čisté” doby pojištění (bez náhradních dob). Obě podmínky současně splněny být nemusí – § 29 odst. 3 zákona č. 155/1995 Sb.