Otázka:
Dobrý den. Pět let jsem pobíral invalidní důchod 3.stupně (2004-2009). A měl jsem za to, že doba jeho trvání se počítá jako náhradní doba na 100%. Je pravda že se započítává pouze na 80 % a od kdy to platí? Děkuji
(redakčně neupravováno)
Odpověď:
Od kdy se náhradní doby počítají pouze na 80 %?
V jakém rozsahu se jednotlivé doby pojištění a náhradní doby pojištění hodnotí, popisuji v tomto článku. Většina náhradních dob (vč. doby pobírání plného invalidního důchodu, nyní invalidního důchodu pro invaliditu III. stupně) se pro výpočet výše starobního důchodu hodnotí na 80 % více než 20 let, přesně od 1. července 1998, kdy byl tento postup do zákona o důchodovém pojištění přidán pomocí čl. 1 bodu 4. zákona č. 289/1997 Sb.
Otázka doplněna:
Děkuji za odpověď.
Já vycházel z tabulky pod vaším článkem, kde se uvádí že od roku 1996 do 31.12. 2009 se invalidní důchod hodnotí jako náhradní doba na 100 % a domníval jsem se asi chybně , že je podstatná doba přiznání inv. důchodu.A jestli jsem to dobře pochopil tak na IDOLPu u uvedené doby musím těch 1826 dní (ID)vynásobit 0,8 a dostanu skutečnou dobu která se započítá do let potřebných k získání nároku na starobní důchod takže místo 5-ti let to budou pouze 4.
(redakčně neupravováno)
Odpověď doplněna:
Těch tabulek je ale v článku o hodnocení dob víc a vy jste použil tu, která informuje o hodnocení doby pro nárok na důchod, nikoliv pro stanovení výše důchodu. Navíc sice ve správném období, ale pouze u důchodů s datem přiznání do konce roku 2018. Je třeba si přečíst celý článek a ne jen koukat do tabulky. V článku vysvětluji, jaký je rozdíl mezi hodnocení doby pro nárok na důchod a pro stanovení jeho výše.
Informaci z IOLDP chápete naprosto správně – počet dní pobírání invalidního důchodu se vynásobí 0,8. Tak získáte dobu pojištění, která vám bude započtena při výpočtu důchodu.