Návaznost invalidního důchodu na pracovní neschopnost

Otázka:

Dobrý den,
po pracovním úrazu a následné operaci jsem během dlouhodobé PN požádal 12.8. o invalidní důchod – ještě před ukončením podpůrčí doby. 12.9. mi byl vystaven posudek o invaliditě III.stupně s účinností od 9.7. K 12.10. mi byla v zákonné lhůtě ukončena PN a pracovní poměr ze zdravotních důvodů. Dosud nemám rozhodnutí o výši důchodu a termínech výplaty. Pro jistotu jsem se registroval na ÚP jako nezaměstnaný i když úřad trochu zapochyboval, zdali může vůbec invalidu registrovat. Tak či tak mi byla ukončena výplata nemocenské, důchod nebo podpora jsou v nedohlednu. Předpokládal jsem, že výplata ID naváže na nemocenskou, aby se z důchodce nestal bezdomovec. Je toto běžný postup úřadů?

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Návaznost invalidního důchodu na pracovní neschopnost

I když to zřejmě neuslyšíte rád, tak odpověď zní ano, toto je standardní postup po uznání invalidity a přiznání invalidního důchodu.

Úřad práce vás skutečně zaevidovat jako uchazeče o zaměstnání neměl – § 25 odst. 2 písm. d) zákona č. 435/2004 Sb. To ale není podstatné. Výplata invalidního důchodu skutečně bude navazovat na ukončení výplaty nemocenského.

Doporučuji kontaktovat vaši OSSZ, příp. call centrum ČSSZ na tel. č. 800 050 248 (zdarma). Zde zjistíte, v jaké fázi je řízení o přiznání invalidního důchodu, příp. můžete požádat o zaslání zálohy.