Od kdy budu pobírat invalidní důchod, když jsem ještě na DPN a pobírám nemocenské dávky?

Otázka:

Dobrý den,

Jsem Slovák s trvalým pobytem na Slovensku, který má v Praze přechodný pobyt od roku 2005. Od 29.6.2016 jsem na DPN a 13.7. mi končí podpůrčí doba. Dne 19.6.2017 jsem obdržel posudek o invaliditě II. stupně s datem vzniku invalidity 21.4.2017 a momentálne čekám na rozhodnutí. Chtěl jsem se zeptat na několik věcí ohledně invalidního důchodu. 1. Od kdy budu pobírat invalidní důchod, když jsem ještě na DPN a pobírám nemocenské dávky? 2. Po ukončení podpůrčí doby 13.7.2017 chci ze zaměstnavatelem ukončit pracovní poměr dohodou. Mám nárok se zaregistrovat na úřadě práce a pobírat podporu v nezaměstnanosti? 3. Je možný souběh pobírání invalidního důchodu a podpory v nezaměstnanosti ? Děkuji za odpověd.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Od kdy budu pobírat invalidní důchod, když jsem ještě na DPN a pobírám nemocenské dávky?

Od kdy bude přiznána výplata invalidního důchodu, vysvětluji v tomto článku. Výplata invalidního důchodu vám tedy bude přiznána od skončení výplaty nemocenských dávek, tj. po konci podpůrčí doby (skončí výplata nemocenské a na ni naváže výplata důchodu).

Informace o podmínkách pro pobírání podpory a její výši, naleznete zde. Pokud splníte obecné podmínky nároku na podporu, není pobírání invalidního důchodu pro invaliditu II. stupně překážkou pro její výplatu.

Pro doplnění uvádím odkaz na článek vysvětlující principy výpočtu důchodu při práci v zahraničí.