Mám poslat zaměstnavateli výpověď ze zdravotních důvodů a zatím se nahlásit na úřad práce?

Otázka:

Dobrý den mám navazující neschopenku od 30.4.2021 pobírám nemocenskou dávku která mi byla prodloužena o 2 měsíce do 30.6.2021 a 27.5.2021 mi přišel posudek o ID dostal jsem 3st rozhodnutí zatím nepřišlo chci se zeptat můj lékař mi musí neschopenku k 27.6 ukončit? Co mám dělat pak pracovat ž
ze zdrav. důvodu nemohu takže mám k 28.6 poslat zaměstnavateli výpověď ze zdravotních důvodů a zatím se nahlásit na úřad práce? Jde mi o to že ukončením neschopenky příjdu i o nemocenskou. Rozhodnutí o ID ještě nemám takže bych byl bez fin. prostředků. Jak mám teď postupovat. Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Mám poslat zaměstnavateli výpověď ze zdravotních důvodů a zatím se nahlásit na úřad práce?

Jak se nyní bude postupovat, vysvětluji v tomto článku. Třicátým dnem ode dne jednání na lékařské posudkové službě (LPS) vám bude dočasná pracovní neschopnost ukončena. O tomto datu byl váš ošetřující lékař informován dopisem z LPS. I kdyby vám dočasná pracovní neschopnost ukončena 30. dnem nebyla, nemocenská by vám stejně za období po tomto datu vyplacena nebyla.

Vy jako zaměstnanec nemáte možnost výpověď takto ke konkrétnímu datu. V těchto situacích se běžně ukončuje pracovní poměr dohodou se zaměstnavatelem.

Abyste se mohl přihlásit do evidence uchazečů o zaměstnání na úřadu práce při uznané invaliditě III. stupně, musel byste mít v posudku o invaliditě uvedeno, že jste schopen výdělečné činnosti za zcela mimořádných podmínek – § 25 odst. 2 písm. d) zákona č. 435/2004 Sb. Předpokládám, že mimořádné podmínky se vás netýkají (vztahují se na minimální počet invalidů), takže do evidence ÚP se přihlásit nemůžete.

Nyní vyčkejte na rozhodnutí ČSSZ, měl byste ho obdržet zhruba do dvou měsíců od posouzení.