Náhradní vojenská služba a zaměstnání v kategorii

Otázka:

Dobrý den, mám dotaz:
Náš zaměstnanec nastoupil do naší společnosti dne 9.8.1976 a začal vykonávat zaměstnání v I.A důchodové kategorii. Dne 1.10.1978 nastoupil na náhradní vojenskou službu k jinému zaměstnavateli . Dne 3.5.1980 se vrátil zpátky do naší společnosti a opět pracoval v I.A důchodové kategorii. Bude doba náhradní vojenské služby také v I.A kategorii ? Je náhradní vojenská služba na roveň základní vojenské službě? A od 1.8.1980 nastoupil na pět měsíců základní vojenskou službu, která je obklopena I.A důchodovou kategorii a proto lze tuto dobu započítat také do důchodové kategorie ???
Předem děkuji za kladnou odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Náhradní vojenská služba a zaměstnání v kategorii

Jaké doby mohou být také hodnoceny jako zaměstnání v kategorii je uvedeno v § 5 nařízení vlády č. 117/1988 Sb. (I.A kategorie) a v § 6 nařízení vlády č. 117/1988 Sb. (I.AA kategorie). Základní vojenská služba je objevuje v § 5 pod písmenem g), kde je uvedeno:

“doba, po kterou pracovník nemohl konat práci pro překážku v práci z důvodu obecného zájmu, nejde-li o dobu zaměstnání,”

Pokud váš zaměstnanec vykonával náhradní vojenskou službu u jiného zaměstnavatele, není možné mu ji hodnotit jako dobu zaměstnání v kategorii. Toto by bylo možnou pouze v případě, že by u daného zaměstnavatele vykonával zaměstnání v preferované kategorii. V tomto případě by ale tuto dobu vykazoval onen zaměstnavatel.

“Obklopenou” dobu základní vojenské služby lze jako dobu v I. A kategorii hodnotit.

Kategorie jsou poměrně složitá oblast, doporučuji vše konzultovat i s ČSSZ.