Hodnocení studia přerušeného zaměstnáním a základní vojenskou službou

Otázka:

Dobrý den, prosím o informaci o započtení doby studia pro výpočet starobního důchodu.
Jsem narozen v 05/1962, v roce 1976 – 1980 jsem studoval na gymnáziu. V roce 1980 jsem nebyl přijat na VŠ a v 09/1980 jsem nastoupil do zaměstnání. V roce 1981 jsem opět nebyl přijat na VŠ a nastoupil na dva roky na základní vojenskou službu. Tu jsem ukončil 3.10.1983 a zároveň nastoupil ke studiu na VŠ, které jsem v roce 1987 úspěšně dokončil. Poté jsem nastoupil do zaměstnání a dále je mi vše jasné.
Můžete mi prosím vyčíslit, jaká doba mi bude započtena pro výpočet důchodu za období od 09/1976 (začátek studia) do 09/1987 (konec studia)? Děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Hodnocení studia přerušeného zaměstnáním a základní vojenskou službou

Jak se hodnotí doba studia, vysvětluji podrobně v tomto článku. Hodnocení dob pojištění, je pak vysvětleno zde.

Studium do 18 let se vám bude hodnotit na 100 %, od 18. narozenin pak na 80 %. Zaměstnání je hodnoceno na 100 %, stejně tak i základní vojenská služba. Následně se vám bude opět studium hodnotit na 80 %. Studium po 18. roce věku se hodnotí nejvýše v rozsahu 6 let tohoto studia, ale vy jste tuto hranici nepřekročil. To, že se jedná o “rozdělené” studium nevadí, stále se nasčítává až do max. 6 let.

Dobu pojištění z tohoto období vám mohu spočítat, ale potřebuji znát přesná data. Příp. můžete využít kalkulačku ve výše odkazovaném článku.

Otázka doplněna:

Dobrý den,
děkuji za vysvětlení, mám však doplňující dotaz:
doba studia na střední škole se započítává i před dovršením věku 15 let (nastoupil jsem totiž na SŠ z osmičky)?
Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Ano, studium se ve vašem případě hodnotí od ukončení povinné školní docházky, tj. od nástupu na střední školu. Kdy vám bylo 15 let není, ani nikdy v minulosti nebylo rozhodující.