Na základě čeho rozhoduje posudkový lékař o datu vzniku invalidity?

Otázka:

Dobrý večer, procházela jsem dotazy a odpovědi, přesto si nejsem úplně jistá jednou věcí. Byla mi přiznána invalidita II.stupně (24.10), zatím mi poslali zálohu s tím, že výpočet ani definitivní přiklepnutí inval. důchodů včetně jeho výše mi ještě posláno nebylo (to je tuším bohužel asi ok,mají na to od dne uznání lékařem LPK asi 90 dní, že?). Nicméně není mi jasné, co je vlastně z hlediska ČSSZ bráno jako výdělek. Je dávka, kterou jsem pobírala na mateřské, výdělkem? A co rodičovský příspěvek? Jde mi samozřejmě o to, že tyto částky byly o dost nižší než mé výdělky v zaměstnání, tudíž by mi započtení těchto dávek důchod hodně snížilo…
Ještě jeden dotaz se váže na rozhodnutí o invaliditě. Nesouhlasím s datem, který lékař LPK určil jako den vzniku invalidity (podle selského rozumu je přece absurdní, abych začala být invalidní tehdy, kdy panu doktorovi v komisi dorazila dokumentace od mého lékaře) – budu se určitě v dané lhůtě, až mi dorazí rozhodnutí od ČSSZ, odvolávat. Myslíte, že mám velkou šanci na úspěch, když můj stav je minimálně od počátku hospitalizace letos v dubnu prokazatelně stejný- lépe řečeno: těžko mi mohlo být v době hospitalizace v rámci náhlého zhoršení chronické nemoci lépe, než o půl roku později, když panu doktoru z LPK dorazila dokumentace:-) Je to spíš až komické.Uvažování pana doktora opravdu nechápu. Zvláště když existuje možnost uznat invaliditu až pět let nazpět – to musí být přece lékaři LPK jasné, že svůj zdravotní stav můžu podložit lehce lékařskou zprávou…Nebo jak jinak by lidé dokazovali stav hodný invalidity než zprávami lékař., propouštěcími zprávami a podobně? A co přesně bych od svého ošetřujícího lékaře měla chtít za zprávu,aby při námitce bylo úplně jasné, že invalidní jsem byla už daleko dříve než soudí LPK? Nová vyšetření nepotřebují – jde přeci od dobu mezi cca březnem až zářím.
A důležitý dodatek – jak mám docílit toho,aby mi LPK přiznala oněch max. 10 % za další závažnou nemoc? Mám 60 % na diagnózu rekurentní těžká deprese. Ale i ve zprávě LPK je, že nevyužili ony dva paragrafy,podle kterých lze přidat 10 % na další závažnou diagnózu- u mě jde o život dost komplikující Emočně nestabilní porucha osobnosti. Pan doktor z komise nebyl psychiatr (to řekl sám:-), jak mu má můj lékař-psychiatr naznačit, že ona porucha osobnosti JE závažnou nemocí, stavem?
Tento problém (oněch 10 %) nebudu v námitce proti datu řešit. Raději podám o něco později žádost o přezkum zdravotního stavu. Souhlasil byste s takovým postupem jako se správným?
Omlouvám se za takový elaborát a předem děkuji za odpověď (a máte můj obdiv za trpělivost a vytrvalost, s jakou se věnujete této poradně (podle mě nejlepší tohoto druhu na českém internetu…))

Odpověď:

Na základě čeho rozhoduje posudkový lékař o datu vzniku invalidity?

Na to, zda se „mateřská“ započítává jako výdělek při výpočtu důchodu jsem vám již odpovídal zde.

Stejně tak jsem vám již odpovídal na důvody, pro které může zvýšit procentní hodnocení poklesu pracovní schopnosti.

Není vám na těchto odpovědích na vaše otázky něco jasné?

Na vyřízení důchodu má ČSSZ skutečně 90 dní, ale ne od projednání na LPS, ale od podání žádosti. Tato lhůta se však může prodloužit o dobu, kdy jsou došetřovány různé skutečnosti, např. se čeká na dodání lékařských zpráv apod.

Stanovení data vzniku invalidity je plně v kompetenci posudkového lékaře. Ten o něm nemůže rozhodnout jinak než na podkladě doložených lékařských nálezů, které prokazují zdravotní stav žadatele o invalidní důchod.

Pokud podáte námitku, budete mít naději na změnu současného rozhodnutí. V případě, že si po nějakém čase podáte žádost o změnu výše invalidního důchodu, můžete také docílit zvýšení na III. stupeň invalidity, ale je velmi málo pravděpodobné, že by došlo ke zvýšení stupně invalidity zpětně ke dni současného vzniku invalidity.