Musím kvůli žádosti o invalidní důchod vyčerpat podpůrčí dobu a přihlásit se na úřad práce?

Otázka:

Dobrý den, prosím poradit.
Jsem nemocen od 1. 9. 2014, podpůrčí doba končí 15. 9. 2015. Mám 2. stupeň invalidity. Bylo mi řečeno posudkovým lékařem, že o 3. stupeň mohu zažádat, až vyčerpám podpůrčí dobu, ukončím pracovní poměr a půjdu na pracovní úřad, potom mohu zažádat o plný invalidní důchod? Je tento postup správný? Děkuji.

Odpověď:

Musím kvůli žádosti o invalidní důchod vyčerpat podpůrčí dobu a přihlásit se na úřad práce?

O stanovení stupně invalidity a datu změny stupně invalidity rozhoduje posudkový lékař. Nicméně informace, kterou vám podal, není správná. O změnu výše invalidního důchodu (to je správný název žádosti v tomto případě) si můžete požádat, kdykoliv to uznáte za vhodné. Rozhodně není správné, aby posudkový lékař podmiňoval uznání invalidity jakéhokoliv stupně vyčerpáním podpůrčí doby nemocenské a přihlášením se do evidence úřadu práce. Myslím, že sám cítíte, že to není úplně v pořádku a proto jste položil tento dotaz.

V případě změny stupně invalidity na III. stupeň dochází ode dne této změny (toto datum stanovuje posudkový lékař) ke zkrácení podpůrčí doby nemocenské na 70 dní. Pokud byste si nyní požádal o změnu výše invalidního důchodu a posudkový lékař by nestanovil datum změny před 8. 7. 2015, dostal byste od data změny stupně invalidity doplatek důchodu (rozdíl mezi III. a II. stupněm) a ještě by vám náležela nemocenská až do konce podpůrčí doby (tj. do 15. 9. 2015). Pokud by posudkový lékař stanovil datum změny stupně invalidity na datum před. 8. 7. 2015, mohlo by dojít k přeplatku na nemocenské, který by byl (pravděpodobně) zúčtován s doplatkem důchodu.

Nicméně jak píši výše, o invaliditě rozhoduje posudkový lékař a i když vás nebádá nesprávně, rozhodnutí je na něm.