Na IOLDP mi chybí doba prázdnin mezi střední a vysokou školou

Otázka:

Dobrý den, podle IOLDP mi chybí doložit dobu pojištění od 01.07.1979 do 30.09.1979 to je 92 dní. Jde o prázdniny po ukončení střední školy a zahájení studia na vysoké škole. Vím, že se započítává jen 80%. Tuto dobu lze doložit až po podání žádosti o předčasný důchod. V případě, že by tato doba nebyla ČSSZ unána, lze si ji i po podání žádosti o důchod doplatit?

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Na IOLDP mi chybí doba prázdnin mezi střední a vysokou školou

Uvedená doba se vám bude hodnotit jako doba studia. ČSSZ dobu studia střední školy na IOLDP většinou uvádí pouze do 30. června, protože takto studium tehdejšímu Úřadu důchodového zabezpečení dokládaly školy na ELDZ (tehdy se i na studium vytvářely evidenční listy). Nemusíte mít tedy strach, při výpočtu důchodu, bude k této době přihlédnuto bez jakéhokoliv vašeho zásahu.

Doplácet uvedenou dobu by stejně nebylo možné.

Otázka doplněna

Dobrý den,

moc děkuji za Vaši odpověď. O ty prázdniny se tedy nemusím obávat, ale mám tam ještě jedno chybějící období:

23.05.1991 30.06.1991 39 NEEVIDOVANO

zamestnani v podniku: J.P. ELEC, spolocny podnik, Bratislava. K tomu mám potvrzení od slovenské Sociálnej poisťovny, že jsem byl v uvedenou dobu zaměstnán, ale ČSSZ se touto dobou odmýtá zabývat s tím, že se k tomu vyjádří až po podání žádosti o důchod ( předčasný důchod ). Když mi tuto dobu neuzná budu mít místo 40 let pojištění jen 39. Pak bych si tuto dobu chtěl doplatit tak, že na to použiju dobu předdůchodu, který čerpám od 1.1.2019 a budu jej čerpat až do odchodu do předčasného důchodu.

Prosím ještě pro jistotu

1. Lze si doplatit případnou chybějící dobu i po datu podání žádosti o důchod ( předčasný důchod )? ČSSZ se před podáním žádosti nechce zabývat některými chybějícími dobami a odkazuje mne na dobu po podání žádosti – obávám se, že potom si již nebudu moci chybějící dobu doplatit.
2. Lze na doplácení případné chybějící doby použít dobu mého předdůchodu?

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Zahraniční doby ČSSZ skutečně neeviduje a řeší je až v rámci řízení o přiznání důchodu. Pokud máte výpis dob od Sociální pojišťovny Bratislava, pak vám ČSSZ uvedenou dobu samozřejmě započítá, protože (stejně jako vám) ji SP Bratislava potvrdí i ČSSZ. Nic jiného ČSSZ zkoumat nebude.

Doplácet dobu pojištění lze i po přiznání starobního důchodu, ale musí být dopláceno období před vznikem nároku na starobní důchod – § 6 odst. 3 zákona č. 155/1995 Sb.