V průběhu prázdnin studia na SŠ jsem si jako student přivydělával brigádně i po 18. roce věku

Otázka:

Dobrý den, v průběhu prázdnin studia na SŠ jsem si jako student přivydělával brigádně i po 18-tém roce věku. Bude se mi tato doba o prázdninách počítat ze 100 % nebo jen jako školní prázdniny z 80 % ? Dále v IODLP mám prázdniny mezi školami ( SŠ a dvouletým nástavbovým studiem pro abiturienty SŠ – ukončení obou škol maturitou ) jako neevidovanou dobu. Bude se mi po doložení vysvědčení tato doba počítat ? A poslední dotaz – neevidovaná doba školních prázdnin po ukončení studia na nástavbě a nástupu do zaměstnání ještě měsíc před koncem prázdnin se bude počítat či ne ? Maturita 8.6.1979 a nástup do zaměstnání 1.8.1979.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

V průběhu prázdnin studia na SŠ jsem si jako student přivydělával brigádně i po 18. roce věku

Hodnocení doby studia při výpočtu důchodu se podrobně věnuji v tomto článku.

Pokud jsou v jednom období získány dvě doby pojištění, hodnotí se pouze jedna a to ta výhodnější – § 14 odst. 1 zákona č. 155/1995 Sb. Jestliže jste tedy v době studia (je jedno, zda jde o prázdniny) získat dobu zaměstnání hodnocenou na 100 % místo 80 %, bude se vám tato doba hodnotit na 100 %.

Vysvědčení ze škol dokládat nemusíte, prázdniny mezi školami i po druhé střední škole vám ČSSZ při výpočtu důchodu zhodnotí automaticky.