Je třeba znovu dokládat dobu studia, která už je na IOLDP?

Otázka:

Dobrý den,
z informativního osobního listu důchodového pojištění (IOLDP) jsem zjistil, že mi v evidenci chybí doba studia na střední (1991-95) i vysoké (po roce 1995) škole. I když vím, že dobu studia stačí doložit až při žádosti o důchod, chtěl bych se zeptat, zda je možné doložit dobu studia už nyní. Zdá se mi lepší to mít už vyřízené než schovávat vysvědčení doma ještě dalších 25 let a více.
Oficiální informace jsem nenašel, ale jestli správně čtu text zákona 582/1991Sb, §40a, odst. 2, tak by měla ČSSZ na mou žádost doplnit do evidence dobu studia před 1.1.1996. Chápu to správně a jestli ano, tak jak je to se studiem po 1996?
Pokud se mi podaří zaevidovat dobu studia na IOLDP, budu pak při žadosti o důchod ještě potřebovat předkládat nějaké doklady o studiu?
Děkuji za vysvětlení.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Je třeba znovu dokládat dobu studia, která už je na IOLDP?

ČSSZ vám dobu studia zaeviduje, ale v této situaci oficiálně vyžaduje, aby byl prokázán začátek i konec studia, tj. nestačí maturitní vysvědčení nebo diplom, ale musíte doložit potvrzení o studiu s přesnými daty (i když jsem zažil i situaci, kdy maturitní vysvědčení prošlo, tak to můžete zkusit).

ČSSZ vám zaeviduje i dobu studia po roce 1995, resp. nenapadá mě důvod, proč by tomu tak nemělo být. Zmiňovaný paragraf řeší pouze možnost vyhotovení nového IOLDP po doložení nové doby, ne jaké doby je možné evidovat.

Doby, která má ČSSZ již ve své evidenci, není třeba při sepisování žádosti o důchod znovu dokládat.