Může mě lékař nechat dál na neschopence, pokud se dobrovolně vzdám nemocenských dávek?

Otázka:

Dobrý den, prosím o radu..
20.3.2021 budu marodit 180 dní s psychickými problémy- úzkostmi, depresemi.. Dozvěděla jsem se, že po této době 180 dní musí lékař neschopenku ukončit, pokud je zdr.stav „stabilizován!“ Ale já prostě ještě nejsem vpořádku, beru léky, trpím strachy, úzkostí, nespím i „díky“ momentální celkově těžké covidové situace! Ale je to pouze dočasný stav, který vím, že časem vyřeším, protože se musím vyrovnávat i s úmrtím v rodině. Prostě potřebuji být ještě nějaký čas vklidu. Nicméně k otázce: Může mě lékař nechat dál na neschopence a neukončovat ji, pokud se dobrovolně vzdám nemocenských dávek a budu tzv. „marodit za své?“ Mockrát děkuji za odpověd.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Může mě lékař nechat dál na neschopence, pokud se dobrovolně vzdám nemocenských dávek?

Podpůrčí doba nemocenské činí 380 dní a počítá se od začátku nemoci (mohou do ní být započítány i předchozí nemoci). Po 180 dnech by se sice mělo rozhodovat, co dál (zda nemocenskou ukončit, příp. zda by zdravotní stav odpovídal invaliditě), ale v praxi se takto prakticky vůbec nepostupuje. Pokud vás ošetřující lékař nechá i nadále marodit, bude vám i nadále náležet nemocenská až do vyčerpání podpůrčí doby. Jde pouze o rozhodnutí ošetřujícího lékaře.

Otázka doplněna:

Moc Vám děkuji za odpověd a ochotu..
Jen se chci ještě zeptat.. po těch 180 dnech se musím podrobit lékařskému vyšetření, nebo stačí, když ošetřující lékař opravdu rozhodne, že to zatím není nutné? Bojím se totiž na druhou stranu, aby mě zaměstnavatel nevyhodil pro zdr.nezpůsobilost.. Já jsem ale fyzicky vpořádku, jsem pouze na antidepresivech a to se nedá časem nějak urychlit, ovlivnit. Děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Ne, k žádnému vyšetření po 180 dnech nedochází. Ošetřující lékař vás prostě nechá dál marodit a nic jiného se neřeší.