Je výhodnější pobírat dále neschopenku, nebo odejít do plného invalidního důchodu?

Otázka:

Dobrý den, je výhodnější pobírat dále neschopenku (nechat si ji prodloužit) nebo odejít do plného invalidního důchodu. Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Je výhodnější pobírat dále neschopenku, nebo odejít do plného invalidního důchodu?

To záleží na konkrétní situaci – vyšší může být měsíční nemocenská, stejně jako invalidní důchod pro invaliditu III. stupně (plné invalidní důchody již téměř 10 let neexistují). Obě dávky se počítají naprosto rozdílně – invalidní důchod ze získaných dob pojištění a z vyměřovacích základů (výdělků) až od roku 1986, zatímco nemocenská se se počítá pouze z výdělků za poslední rok a zcela jiným výpočtem.

O tom, zda vám bude prodloužena podpůrčí doba nemocenské, nebo budete uznána invalidní stejně nerozhodujete vy, ale posudkový lékař OSSZ na základě zhodnocení zdravotního stavu. Pokud váš zdravotní stav odpovídá prodloužení nemocenských dávek, tak nebude odpovídat invaliditě a naopak. Prodloužení nemocenských dávek se provádí, pokud se nejedná o dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav (potřebný k přiznání invalidního důchodu) a k vyléčení má dojít v rámci nemocenské.