Nová neschopenka na jinou diagnózu. Od kdy bude vyplácen důchod?

Otázka:

Dobrý den,
jsem v DPN,dne 6.6.mi byl přiznán 1.stupeň invalidity,takže 6.7,musí lékař ukončit pracovní neschopnost.Podpůrčí doba mi končí až začátkem září.Bohužel vypadá,že budu marodit dále,může mi být vystavena nová pracovní neschopnost-na jinou diagnozu hned 7.7 ? V případě další operace v srpnu nebo září mi může být vystavena neschopnost na stejnou diagnozu?Od kdy bude vyplácen důchod?
Děkuji za odpověd.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Nová neschopenka na jinou diagnózu. Od kdy bude vyplácen důchod?

Jak v této situaci postupovat, podrobně vysvětluji zde. Nová neschopenka musí být na jinou diagnózu a může být vystavena ihned od ukončení té současné. Další neschopenka vám může být vystavena s jakoukoliv diagnózou, ale s koncem podpůrčí doby nemocenské v této situaci stejně nic neuděláte.

Pokud datum vzniku invalidity spadá do doby trvání dočasné pracovní neschopnosti, bude vám invalidní důchod přiznán od 7. 7. Nová neschopenka na tomto nic nemění.

Otázka doplněna:

Děkuji za rychlou a milou odpověď.Ještě mám doplňující otázku.Kdybych nastoupila do práce 7.7. tak by se mi podpůrčí doba oddálila a eventuelně po jejím skončení bych mohla zažádat o prodloužení vyplácení nemocenských dávek?Ještě se chci zeptat,když 6.7.vychází na svátek-musí být ukončena toho dne? a 7.7 je rovněž svátek a sobota může být vystavena neschopnost od toho dne?Děkuji

A ještě prosím jeden dotaz.Může mi obvodní lékař ukončit pracovní neschopnost dříve,než končí lhůta pro ukončení neschopnosti z důvodu uznání invalidního důchodu? (má končit 6.7.,ukončit třeba k 30.6. ?
Moc moc děkuji za odpovědi.

Odpověď doplněna:

(redakčně neupravováno)

Pokud nastoupíte do zaměstnání, konec podpůrčí doby oddálíte, ale pouze o dny, kdy budete v zaměstnání, tj. ne nijak výrazně. O prodloužení nemocenských dávek požádat můžete, ale vzhledem k tomu, že jste byla uznána invalidní, s prodloužením nemocenských dávek bych moc nepočítal. Svátek ani víkend ukončení neschopenky v tomto případě neovlivňují.

Ukončit dočasnou pracovní neschopnost váš lékař sice dříve může, ale je to chyba a není to postup v souladu se zákonem.