Zvýšení invalidního důchodu nebo prodloužení nemocenských dávek

Otázka:

Dobrý den, prosím o informaci.Dne 2.10.2017 jsem onemocnela a byla jsem na nemocensky. Dne 25.9.2018 jsem nastoupila do lázni a OSSZ mne už od te doby nevyplacela nemocenskou ,skončila mi podpurčí doba.
Vzheldem k tomu, že ještě nejsem schopna práce a už jsem pobirala ID I.stupne , jsem požadala nejdriv o prodložni nemocenske a pak zvyšení duchodu,tak mne zvysili na II.stupen k datu 25.9.2018 a
tým padem nemocenskou už ne.CHci se zeptat jestli postup LPS byl správny a jesti musim nastoupit hned do práce nebo mužu byt na neschopence dal a to bez nároku na dávky.Děkuji .

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Zvýšení invalidního důchodu nebo prodloužení nemocenských dávek

Ano, postup OSSZ v této situaci je správný – zdravotní stav je buď na prodloužení nemocenských dávek, nebo na invalidní důchod. Obě žádosti “jdou proti sobě”. Pokud váš zdravotní stav odpovídá prodloužení nemocenských dávek, tak nebude odpovídat invaliditě a naopak. Prodloužení nemocenských dávek se provádí, pokud se nejedná o dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav (potřebný k přiznání invalidního důchodu) a k vyléčení má dojít v rámci nemocenské.

Pokud váš ošetřující lékař neschopenku neukončí, může v ní pokračovat i bez nároku na nemocenské.