Může být přiznáno méně procent poklesu pracovní schopnosti při novém posouzení

Otázka:

Zdravim,v r.2015 mi bolo pri diagnóze artroze veľkých kĺbov obojstranné 2-3 stupeň priznaných 30%,klasifikovane ako stredne ťažky zdravotný stav,v r.2021 iným p po sudk.lekarom za to isté 20% klasifikované ľahký zdravotný stav.Je to normálne keď už raz bolo rozhodnutie vydané s 30%,aby pri nezlepsenom stave určili teraz takto?

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Může být přiznáno méně procent poklesu pracovní schopnosti při novém posouzení

Ano, toto možné je. Vy sice můžete mít subjektivní názor, že je váš zdravotní stav naprosto totožný, ale objektivní posouzení zdravotního stavu a jeho dopad na schopnost pracovat může mít jiný závěr.

Otázka doplněna:

Ďakujem za odpoveď,chcem ale dodať,že nejde o moj subjektívny pocit,ale na základe lekárskych sprav,artrozy nemajú tendenciu sa zrazu zlepšiť,práve naopak.Mam ešte jeden dotaz,keď je viac diagnóz,ktorý stav sa musí zohľadniť?

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Tuto situaci řeší § 2 odst. 3 vyhlášky č. 359/2009 Sb.:

Je-li příčinou dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu pojištěnce více zdravotních postižení, jednotlivé hodnoty procentní míry poklesu pracovní schopnosti stanovené pro jednotlivá zdravotní postižení se nesčítají; v tomto případě se určí, které zdravotní postižení je rozhodující příčinou dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu, a procentní míra poklesu pracovní schopnosti se stanoví podle tohoto zdravotního postižení se zřetelem k závažnosti vlivu ostatních zdravotních postižení na pokles pracovní schopnosti pojištěnce. Za rozhodující příčinu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu se považuje takové zdravotní postižení, které má nejvýznamnější dopad na pokles pracovní schopnosti pojištěnce.