Mám nárok na zpětné vyplacení invalidního důchodu?

Otázka:

Dobrý den. V roce 1999 mi byl přiznán částečný invalidnį důchod,který jsem pobíral do roku 2009, kdy mi byl odebrán z důvodu dle vyjádření posudkové lékařky,že jsem málo marodil,na základě toho lékařka usoudila,že jsem “ zdravý „. Jelikož mé zdravotní potíže nadále přetrvávají a podle nejnovější lékařské zprávy se můj zdravotní stav ještě zhoršil,budu nyní opět žádat o přiznání důchodu. Mám dotaz,jestli mám nárok po jeho přiznání zažádat o zpětné vyplacení,popřípadě prosím o radu,jak v tomto případě postupovat. Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Mám nárok na zpětné vyplacení invalidního důchodu?

O datu vzniku invalidity, které má vliv na datum přiznání invalidního důchodu, rozhoduje posudkový lékař okresní správy sociálního zabezpečení na základě doložení zdravotnické dokumentace. Při uplatnění žádosti o invalidní důchod si můžete zvolit datum, od kterého požadujete invalidní důchod přiznat, ale vše stejně záleží na posudkovém lékaři.

Důchod je možné doplatit až pět let zpětně.

Otázka doplněna:

Děkuji za odpověď. Pochopil jsem tedy spravně,že pokud pujdu žádat nyní v březnu,mám do žádosti uvést březen 2014? Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Požádat můžete od jakéhokoliv data uznáte za vhodné a důchod vám může být zpětně přiznán i o více než pět let, ale doplacen bude pouze pět let od uplatnění žádosti o invalidní důchod.

Doporučuji vše konzultovat s ošetřujícím lékařem a požadované datum přiznání nevybírat náhodně, ale podle data vyhotovení lékařské zprávy, u níž se domníváte, že potvrzuje vaši invaliditu.