Mám nárok na zpětné přiznání invalidního důchodu?

Otázka:

Dobrý večer, v říjnu roku 2012 jsem prodělala selhání srdce a byla mi diagnostikována spongiózní kardiomyopatie, EFLK 25%, v lednu 2013 jsem si zažádala o invalidní důchod a nebyl mi přiznán z důvodu, že můj stav není alespoň jeden rok stejný, nezlepšený (od začátku mi ale lékaři říkali, že stav se nezmění). Nyní v lednu 2014 jsem si zažádala tedy po roce opět o invalidní důchod a byl mi přiznán (3. stupeň), mohu se zeptat, nemohu žádat o vyplacení důchodu i za rok 2013? Děkuji

Odpověď:

Mám nárok na zpětné přiznání invalidního důchodu?

Invalidní důchod vám bude vyplacen ode dne vzniku invalidity, pokud vznikne invalidity nezasahuje do výplaty dočasné pracovní neschopnosti. V tom případě by výplata invalidního důchodu náležela od zastavení výplaty nemocenských dávek.

Stanovení data vzniku invalidity je plně v kompetenci posudkového lékaře. Pokud vás loni posudkový lékař neuznal invalidní, je velice nepravděpodobné, že by nyní stanovil datum vzniku invalidity takto zpětně. Aby vám mohl být přiznán invalidní důchod, musí se jednat o tzv. dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav. Podle názoru posudkového lékařem zřejmě došlo ke vzniku invalidity a tedy i dlouhodobě příznivého zdravotního stavu až nyní (samozřejmě nevím, jaké datum vzniku invalidity máte stanoveno) a invalidní důchod vám bude náležet od data stanoveného lékařem (příp. od ukončení nemocenské, viz výše).