Synovi byl přiznán I. stupeň, bude mít prý nárok na vyplacení částky zpětně

Otázka:

Dobrý den,mému synovi bylo před několika lety pozastaveno vyplácení invalidního důchodu z důvodu nedodání zdravotního posudku a tím pádem nedostavení se ke komisi.Pár měsíců pak pracoval,pár měsíců pobíral podporu a byl registrován na pracovním úřadě.Tak nějak střídavě,ale většinou byl na podpoře nebo pobíral dávky v hmotné nouzi.Tedˇpo několika letech si všechna vyšetření vyřídil a jelikož se jeho stav nezlepšil,byl mu přiznán stupeň 1,bude mít prý nárok na vyplacení částky zpětně za dobu,kdy mu byl ID pozastaven.Je to pravda?A nebude muset vracet nějakou částku za ty roky,co mu byla vyplácena podpora?Děkuji za odpovědˇ.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Synovi byl přiznán I. stupeň, bude mít prý nárok na vyplacení částky zpětně

Důchod bude v tomto případě doplacen nejvýše pět let zpětně. Pokud byla výplata invalidního důchodu v minulosti zastavena z důvodu nepodrobení se kontrolní lékařské prohlídce, bude jeho výplata uvolněna, ale nejvýše pět let zpětně.

Pobírání podpory v nezaměstnanosti není nijak ovlivněno pobíráním invalidního důchodu pro invaliditu I. stupně. Podporu tedy váš syn vracet nebude.