Zpětné vyplacení invalidního důchodu

Otázka:

Dobrý den,
v roce 1975 jsem měl vážný úraz pravého oka, stav vidění se zhoršoval a v roce 1987 mi bylo úplně odstraněno a nahrazeno oční protézou. Až v roce 2009 jsem se náhodou dozvěděl že mám nárok na částečný invalidní důchod. O důchod jsem požádal a hned mi byl přiznán první stupeň. Po změně tabulek pro kvalifikaci invalidních důchodů mi byl následně odebrán.

Rád bych se Vás zeptal zda můžu zažádat o zpětné doplacení důchodu za období 1987 až 2009 nebo v jakém rozsahu zpětně? V této době jsem nárok měl, ale vůbec jsem o tom nevěděl. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Zpětné vyplacení invalidního důchodu

Vzhledem k tomu, že vám byl v roce 2009 přiznán částečný invalidní důchod s datem přiznání někdy v roce 2009 a ne dříve, je v současnosti velice nepravděpodobné, že by v současné době posudkový lékař změnil názor a změnil datum vzniku invalidity před toto období.

V případě, že by se vám podařilo posudkového lékaře přesvědčit, vyplatit by se vám invalidní důchod za období nejvýše 5 let zpětně (§ 56 odst. 1 písm. b zákona o důchodovém pojištění).