Mám 20 let sociálního pojištění a pobírám rentu. Budu mít nárok na starobní důchod?

Otázka:

Dobrý den jsem ročník 1970,v r. 2005 jsem měl úraz.Mám ČID a přiznanou rentu.Na soc. pojištění mám 20 let.Mám zdravotní problémy které mě nedovolí jít pracovat.Můžete mě vysvětlit jestli budu mít nárok na starobní důchod.A jestli ano z čeho se bude počítat,jestli i z renty.Předem děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Mám 20 let sociálního pojištění a pobírám rentu. Budu mít nárok na starobní důchod?

Aby vám vznikl nárok na starobní důchod, musíte získat potřebnou dobu pojištění. Pokud podmínky v článku uvedené nesplníte, nárok na starobní důchod vám nevznikne. 20 let pojištění by vám stačilo pouze na tzv. poměrný starobní důchod, který je přiznáván od 70 let (nyní, ale zřejmě to bude později). Pobírání náhrady za ztrátu na výdělku není dobou pojištění.

Jak se starobní důchod v tomto případě (pokud na něj vznikne nárok) počítá, jsem odpovídal např. zde.

Otázka doplněna:

Dobrý den jde mě o to,jestli se mě vyplatí platit nebo doplatit jednorázově sociální pojištění. Tedˇmám duchod 8000 po valorizacích bude třeba 12000.J á zapatím 400 tis. na pojištění a oni mě vypočtou starobní 11000.Nebo když budu mit doplacené soc. poj. tak renta se do výdělku počítá i když budu platit minimum soc. pojištění.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Jestli se vám za cca dvacet, kdy dosáhnete důchodového věku, vyplatí, že jste si platil dobrovolné důchodové pojištění, vám dnes nikdo neřekne. Nikdo z nás neví, jak se bude starobní důchod za tak dlouho počítat a jak platby dobrovolného důchodového pojištění výpočet ovlivní.

Náhrada za ztrátu na výdělku se s vyměřovacím základem z dobrovolného důchodového pojištění sčítá (ale zda to tak bude i za dvacet let, nevím). Tyto vyměřovací základy však výpočet starobního důchodu vůbec nemusí ovlivnit.