Je možné doplatit předčasný důchod, aby nebyl krácený?

Otázka:

Dobrý den, 8.1.2018 chci odejít do předčasného důchodu, je to na den přesně o 1rok dříve.
Mám ověřeno, že se mi bude důchod trvale krátit o cca 700 kč měsíčně.Dotaz:
Je nějaká možnost ,např. doplacení nějaké částky, abych mohl pobírat důchod v plné výši?

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Je možné doplatit předčasný důchod, aby nebyl krácený?

Pomocí dobrovolného důchodového pojištění si můžete doplácet konkrétní dobu, čímž získáte další dobu pojištění a příp. i vyměřovací základ. O krácení předčasného důchodu rozhoduje datum jeho přiznání, tj. o kolik dní před dosažením důchodového věku je předčasný důchod přiznán. K vymazání krácení předčasného důchodu v tomto smyslu není možné dobrovolné důchodové pojištění využít.

Nechat si přiznat předčasný důchod přesně o rok je chyba. Důchod se totiž krátí za každých započatých 90 dní. K 8. 1. 2018 tak bude srážka činit ještě 4,8 %, ale k 13. 1. 2018 se vám srážka sníží na 3,6 %.

Otázka doplněna:

Pane Minařík, děkuji za odpověď.
Pro upřesnění, mám dat.nar.3.9.55- takže pokud půjdu do předčasného důchodu až od toho 8.1., bude se mi důchod krátit o těch 3,6 % ?
Takže možnost doplacení není. To krácení je vlastně ,,trest,, za to že chci odejít do důchodu předčasně a tím přestat přispívat do státní pokladny?
Ještě jednou děkuji za odpověď i na tento, poněkud ironický dotaz.

Odpověď doplněna:

Takže na den přesně o rok není na den přesně o rok (také promiňte mou ironii). Data vhodná k odchodu do předčasného důchodu vám spočítá naše kalkulačka. Muž narozený 3. 9. 1955 bude dosáhne na čtyři devadesátidenní období krácení skutenčně k 8. 1. 2018.

Krácení předčasného důchodu je především „trest“ za to, že vám bude důchod přiznán dříve, tj. budete ho pobírat o rok déle, než kdybyste ho měl přiznaný k datu dosažení důchodového věku.